21-09-2015 Arife MERMİ

Son yıllarda ailelerin problemi,  çocukların ders çalışmak istememeleri. Hayatımızda neler değişti de çocuk ders çalışmaktan uzaklaştı? Özellikle ilköğretim sürecinde olan bu sorunun çözümü elbette var.

Hepimizin bildiği gibi ilk eğitim ailede aile de başlar, daha sonra bu okula, okulla beraber sosyal hayata taşınır. Bizim ülkemiz de maalesef çocuklar ilk eğitimi olan aile eğitimini doğru bir şekilde göremiyor. Tabi bu ailenin suçu değil, hayat şartları diyebildiğinizi duyuyorum.

Peki, ne yapmalıyız, okullar açılıyor, çocuğumuzu ders çalışmaya nasıl teşvik edebiliriz?

İlk olarak, aile kendi içinde özellikle akşamları, aile hep bir aradayken tv izlenimi planlanmalı. Çocuk odasına gönderilip, sevdiği bir diziyi siz izliyorsanız, çocuk asla odada ders çalışmayacaktır, çalışır gibi yapacaktır. Diyeceksiniz filancanın çocuğu böyle değil, birincisi her kişi aynı değil, ikincisi siz zoru başarmalısınız. Tv yi kapatıp sizde kitap okuyabilir, baba gazete okuyup anne örgü örebilir veya başka etkinlik yapabilirsiniz. Yani mesajınız çocuğa “bak bizimde bazı görevlerimiz var yapıyoruz” olmalıdır.

En önemli etkenlerden biride, sınıf ve rehber öğretmeniyle düzenli bir irtibatta olup, çocuğunuzun ders çalışmama isteğine neler sebep oluyor keşfetmektir. Öğretmeni sevmediğinden mi, hiperaktif dolayısıyla panik atak mı, dikkat dağınıklığı yaşanıyor mu, psikolog – psikiyatr desteğine ihtiyaç var mı? bunların cevabı bulunmalıdır.

Tüm bunlardan sonra aile olarak, çocuğa sürekli “ders çalış” kelimesini asla kullanmayın. Şayet ders çalışması gereken zaman gelmişse “galiba zamanın geldi unuttun herhalde tatlım” gibi itici olmayan tabirlerle yaklaşın. Tabi bu ilk denemenizde değil, sürekli bir uygulamayla daha etkili olacaktır, asla pet esmeyin.

                Başka çocuklarla kıyaslamayın, bunun başta çocuğun kendisine olan özgüvenini zedeleyeceği gibi, onun gözünde “offf gene başladı” diyeceği bir konuma düşeceksiniz ve bu yöntem asla işe yaramayacaktır. Sadece yapması gerekeni yaptığı zaman ne tür avantajlara sahip olacağını, örneklendirerek anlatabilirsiniz.

Bilgisayar, tablet vb. teknoloji ürünlerini çocuğunuza ödül şeklinde bir aktivite olarak verin, asla taviz vermeyin. Bir kere taviz vermeniz çocuğu olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir diğer manevi ve en önemli konulardan biri çünkü Türkiye geneli ailelerde mevcut olan bir durum. Çocuğa sevginizi, şımarır diye göstermemezlik yapmayın, güzel bir davranış yaptığında sözelde olsa ödülünü verin. Aferin deyin, sana güveniyoruz, seni seviyoruz bunları yapmaktan korkmayın. Bağırmak, kötülemek yerine tatlı dille ifade edin kendinizi. Ve bunları yaparken sabırlı olun. Çünkü karşınızda programlanacak robot değil duyguları olan bir birey var. Sabrınız sonucu zamanla her şey yoluna girecektir.

 


Bu yazı 3890 defa okunmuştur.Arife MERMİ Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları