04-02-2016 Gazi Mert
Gazi Mert

Gazi Mert

Anamur´U Tanıyalım: Anamur´Da Pek Çok İlk´E İmza Atan, Ünü Yurt Dışına Taşan Bir Kuruluş: Kılıç Tarım

Anamur´da; TARLADAN SOFRAYA KADAR sloganıyla taze meyve, sebze ile dondurulmuş ürün sektöründe İLK´lere imza atan bir tarım kuruluşu var: Adı KILIÇ TARIM…

Anamur´da İlk Soğuk Hava Deposu, İlk doku kültürü fide üretimi, ilk Entegre tarım işletmesi, İlk dondurulmuş gıda ve taze sebze, meyve işletmeciliği Anamur´´da Kılıç Tarım tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kılıç Tarım; 180´ ye yakın çalışanıyla, çalışanların 10´ da birinin Üniversite mezunu olmasıyla, 2015 yılında 7 milyon YTL´lik yurt dışı ihracatıyla, 2015 yılı içinde Grup şirketlerinin 48 milyon YTL toplam cirosuyla, yıllık trilyonun üzerinde detaylı vergisiyle Anamur´da örnek bir kuruluştur.

Kılıç Tarım; Rusya, Almanya, Romanya, Irak ve Türkmenistan gibi ülkelere ihracat yapmaktadır.

Hatırlayınız: 1992 yılında Anamur ve çevresinde sadece 600 dekar alanda sera ile muz üretimi yapılıyor ve yetişen muz meyveleri saratma tesisi olmadan ilkel yöntemlerle sarartılıp pazarlanmaya çalışılıyordu.

İlk defa sarartma, soğuk hava ve paketleme tesisi Anamur´da Kılıç Tarım tarafından kurulmuştur.

Anamur ve çevresinde yıllık 200,000 tonun üzerinde üretim yapılan MUZ ürünün arz talebinde Kılıç Tarım´ın katkısı büyük olmuştur.

5000 m² kapalı alanda Muz Sarartma ve Pazarlaması, 1000 m² kapalı alanda anahtar teslimi Dünya standartlarında sera imalatı,1000 m² kapalı alanda Plastik kasa imalatı ve bunun yanında önümüzdeki zamanlarda inşaatı bitmiş yeraltı doğal deposu ile yerli muzun naturel olgunlaşmasına ve aromasının zenginleştirmesine çok büyük katkı katacak olan Kılıç Tarım´ın tam entegre tesis olabilmesinin yolundadır.

Bu bağlamda bölgede sadece kendisi ile rekabet edebilen tek firma olduğu söylenebilir..

Kendisine ait toplamda 42000 m² . alanda sera içerisinde örtü altı muz yetiştiriciliği yapmaktadır.

Yaptığı son çalışmalarla kendi yetiştirdiği ve bölgede yetişen çileklerin ihracatını da gerçekleştirmektedir.

Kılıç Tarım´ın kurucusu Sayın Ali Haydar KILIÇ yaptığı basın açıklamasında şunları söylemiştir:

 “ Anamur´da 30 yıldır varız. Ancak 20 yıldır sektörümüzde hizmet veriyoruz. Son beş yılımızda ise adım adım istikrarlı ve kararlı bir şekilde ilerleme kaydederek bugünlere böyle geldik.

Öncelikle tesisimiz üretim aşamasında yol kat etti şimdi ise Sosyal yatırım aşamasında aynı istikrarda devam ediyor. Bu aşamamıza gelinceye kadarda çok büyük yatırımlar yaptık. Tesislerimizdeki değişiklikten tutun teknolojinin en son halini firmamıza getirinceye kadar…

Bu yatırımların ciddi bir rekolteye ulaşması için mevcut çalışanlarımızın yanı sıra daha çok kişiye ekmek kapısı açmak, halktan aldığımızı halkımıza geri vermek amaçlı bugün itibarı ile insanlarımızla yapmamız gereken işlerimizin olması sebebi ile tesislerimizde çalışacak 180  kişiye  iş vermek için kolları sıvadık…

Tesislerimize yeni alacağımız elemanlarımız için: “İnsanlarımızın yaşam standardını ve kapasitesini yükselteceğiz.  Tesisimizde çalışacak insanlarımız lüks otellerde yiyemediği yemeği yiyecek, giyemediği elbiseyi giyecek, evinde göremediği sevgiyi, şefkati burada görecek… Sosyal yaşamında iyileşecek ve yapacağı iş ile ilgili eğitimini görecek, çalışma saatleri arasında dinlenme saati olacak, İş saati ve dinlenme zamanı ile ilgili programları olacak, çalıştığı bölümündeki iş üretimi ve para kazandığı para kazandırdığı yerde işçi muamelesi değil iş ortağı muamelesi görecek…

Bunların yanında tesislerimizde  ciddi bir kurumsallaşma yönüne gidiyoruz. Örneğin çalışan işçilerimizin her biri yeteneklerine göre fiyat belirleme, özlük hakları, haftanın bir günü izni, ve yıllık izinleri verilecek…”

İşte Sayın Al Haydar KILIÇ´ın geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasından bir bölüm bunlar…

Anamur´da Tarım alanında pek çok İLK´lere imza atan Al Haydar Kılıç kimdir?

İşte Sayın Ali Haydar Kılıç´ın kısaca özgeçmişi ve Kılıç Tarım firması hakkında kısaca bilgi:

Kılıç Tarım Kurucusu Ali Haydar Kılıç 1968 yılında Anamur´un Karaçukur Köyü´nde dünyaya gelmştir.

Ticaret Hayatına 1985 yılında bir benzinliğin kenarında tablada muz satarak başlamıştır.1993 yılında Anamur Yaş meyve Sebze halinde Komisyonculuğa başlayan Ali Haydar Kılıç 1994 yılında; öncesinde ilkel yöntemlerle sarartılıp tüketilen ve piyasası olmayan Anamur Muzunu ilk defa Soğuk Hava depolarında Etilen gazı ile sarartıp piyasaya sunan ve sonrasında Yerli muz piyasasını oluşturan kişi olmuş ve 4 yıl rakipsiz çalışmıştır.

1996 yılında Kılıç Tarım Ltd. Şti. firmasını kuran Ali Haydar Kılıç Anamur Muzunda hep ilkleri gerçekleştirerek Anamur Muzu ile adeta özdeşleşmiştir.

2000 yıllında Prof.Dr.Selim Çetiner öncülüğünde doku kültürü fide üretimini gerçekleştirerek Anamur´da muz fide çeşitlerinin oluşmasını sağlamıştır.

5.000 m2 kapalı alanda ve 2.000 m2 soğuk hava deposu ile faaliyet gösteren firma 2002 yılından itibaren entegre tarım işletmesi alanında gelişme göstererek çilek, dut, kaysı ve Anamur Yaylalarında yetişen ve kendine has özellikleri olan elma ve kirazı da ürün yelpazesine katmıştır.

Ayrıca firma 50 dönüm arazide muz ve 130 dönüm arazide de çilek üretimi yapmaktadır.

Kılıç Tarım; Denizli ve Çorlu Hallerinde açmış olduğu şubelerde ve marketlere yapmış olduğu satışları ile direk tüketiciye ulaşmayı hedef edinmiştir.

Ayrıca; Yaş meyve sebze ihracatında bölgenin lokomotif firmasıdır.

2013 yılında Donmuş sebze meyve hattını kurarak donmuş ürün üretimine de başlayan firma; Yıllık 6.000.-ton dondurulmuş gıda ve 15.000 ton taze sebze meyve işleme kapasitesine sahiptir.

Firma ayrıca anahtar teslimi sera imalatı ve Ambalaj Kasa imalatı da yapmaktadır.

Kılıç Tarım; Kalite Yönetim Sistemi ISO 9001 Sertifikası ile belgelendirilmiştir.

Anamur´da; TARLADAN SOFRAYA KADAR sloganıyla ortaya çıkan Kılıç Tarım;  Kalite Politikası, Vizyonu ve  Misyonu ile MARKA´laşmış örnek bir kuruluştur.

Hoşça Kalınız.


Bu yazı 6048 defa okunmuştur.Gazi Mert Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları