15-12-2015 Gazi Mert
Gazi Mert

Gazi Mert

PKK TERÖRÜ TARAFINDAN DİYARBAKIR’DA YAKILAN FATİHPAŞA (KURŞUNLU) CAMİSİ

 

Geçen hafta içerisinde PKK Terör örgütü; Osmanlılar döneminde Diyarbakır’

ın Sur İlçesinde yapılan Fatihpaşa ( kurşunlu ) camisini yakmıştır.

Fatihpaşa camisi Osmanlıların Diyarbakır’da ilk inşa ettiği eserdir.

Teröristler bununla da kalmamış, yangını söndürmek için giden itfaiye ve polis ekiplerini de uzun namlulu silahlarla taramış, bu nedenle yangına müdahale edilememiştir.

Camiye teröristlerce bir süre önce de uzun namlulu silahlarla ateş açılmış, caminin kapı, duvar ve camları zarar görmüştü.

Bugünkü sohbetimizin konusu Fatihpaşa Camisi…

Diğer adıyla Kurşunlu Camisi…

Kubbesi kurşunla kaplı…

…Ve bu sebeble Kurşunlu Camisi olarak da adlandırılmaktadır.

Bir diğer adıyla da Bıyıklı Mehmet Paşa Camisi…

Diyarbakır’ın Sur İlçesine yapılan İlk Osmanlı eseri…

Yavuz Sultan Selim 1516 senesinde Bıyıklı Mehmet Paşayı Diyarbakır’a Vali olarak tayin etmiş…

Bıyıklı Mehmet paşa da 1516-1521 yılları arasında bu camiyi yaptırmış…

Yöre halkı bu camiye aynı zamanda Bıyıklı Mehmet Paşa Camisi der…

Mehmet paşa Musul, Mardin gibi birçok beldeleri fethettiği için kendisine Fâtih unvanı da verilmiştir.

1521 senesinde vefat edince yaptırdığı caminin doğu tarafına defnedilmiştir.

Camiye ait arsa 1800 metrekare…750 kişi kapasiteli caminin alanı 500 metrekare ve tek minareli…

Vakıflar Genel Müdürlüğünün mülkiyetinde…

2008’ de Vakıflar Genel müdürlüğünce restore edilmiş…

Bilmem hiç Diyarbakır’a gittiniz mi?

Özellikle şu anda PKK’ nın terör estirdiği Sur ilçesine gittiniz mi?

Yabancı turistlerin PKK’lılarca yakılan Fatihpaşa Camisinin o güzelim giriş kapısını, duvarlarını, kubbesini, kubbenin üstündeki kurşunları incelerken gördünüz mü?

Mehmet Paşanın kabrinin bulunduğu yeri, Diyarbakırın 16. Osmanlı Valisi Özdemiroğlu Osman Paşa’nın türbesini, türbedeki sekizgen yapıyı gördünüz mü?

Bir zamanlar yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan bu yörelerin insanları göçe zorlanmakta, evleri, iş yerleri PKK terör örgütü tarafından tahrip edilmektedir.

1991 yılında Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından korumaya alınan Cami teröristlerce yakılmıştır.

İşte konuyla ilgili bir gazete haberi:

“…Diyarbakır’ın UNESCO miras listesine alınan Sur ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK grupları arasında devam eden çatışmalarda 500 yıllık tarihi Kurşunlu Camii ateş altında kaldı.

Şiddetli çatışmalar sırasında camide çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale edemezken kendiliğinden sönen yangında caminin orijinal kapı ve kepenklerinin yandığı açıklandı.

Camiye ait bahçe ve tuvalet bölümünün PKKlı gruplarca güvenlik güçlerine karşı çatışmalarda “merkez” olarak kullanıldığı belirtiliyor. 

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin başına isabet ettiği kurşunla yaşamını yitirdiği Sur ilçesinde devam eden çatışmalar şiddetlenerek sürüyor.

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Elçi’nin yaşamını yitirdiği olayın ardından başlatılan adli ve idari soruşturmalar kapsamında olay yeri incelemelerinin, teröristlerin ateş açması yüzünden tamamlanamadığı

Sur’daki çatışma sürecinde ilçe sınırları içindeki Fatihpaşa Camii’nde (Kurşunlu Camii) yangın çıktı.”

 

Ve işte yine bir başka gazete haberi:

“…Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nin 6 mahallesi ve 1 caddesinde 2 Aralık günü saat 05.00'de cadde ve sokaklara teröristlerin kazdığı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yasak kaymakamlık tarafından dün saat 23.00'den itibaren kaldırılmasının ardından Sur'da yaşanan çatışmalar sırasında meydana gelen hasar bugün ortaya çıktı.

Geçen pazartesi günü Diyarbakır Valiliği'nin, PKK'lı teröristlerin yaktığını açıkladığı kentteki ilk Osmanlı eseri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Kurşunlu Cami ile Cumhuriyet, Süleyman Nazif, Mardinkapı İlkokulları ile Yavuz Selim Ortaokulu'ndaki yangınların büyük hasara neden olduğu ortaya çıktı.

Tarihi Kurşunlu Camisi harabeye dönerken, tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangının yanı sıra camiye kurşunların da isabet ettiği görüldü…”

Gazetelerde çıkan haberlere, televizyonlarda yayımlanan görüntülü haberlere göre Sur ilçesinde PKK terör örgütü hala eylemlerine devam ediyor…

Allah’ın evi olarak niteledirilen Camilere saldırmak, Camileri ateşe vermek, Kur’an-ı Kerime ateş etmet PKK’nın sonunun geldiğini göstermektedir.

Tıpkı tarihte Fil VAKASI’nda olduğu gibi…

Tıpkı Habeşistan kralı Ebrehe’nin fillerden oluşan, 60 bin kişilik bir orduyla Allah’ın evi olarak bilinen Kâbe’yi yıkmak için saldırdığı anda Ebabil Kuşlarının mucizevî şekilde attığı taşlarla ordusunun dağılması gibi…

Hoşça kalınız.


Bu yazı 4631 defa okunmuştur.Gazi Mert Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları