10-08-2016 Gazi Mert
Gazi Mert

Gazi Mert

ANAMUR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN MEHMET TÜRE’YE AÇIK MEKTUP

Anamur’un İl olması için çalışma başlattığınızı, Kampanyayı imzalamak için ‘’http://imza.la/anamur-il-olsun’’ şeklinde Link oluşturduğunuzu memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz…
Bildiğiniz üzere; Anamur’un İl olması için 1946 yılından buyana çok yönlü çalışmalar yapılmıştır.
Bu çalışmaların en önemlisi 1995’li yıllara rastlar.
Anamur’un il olması için 1995’li yıllarda siyasi parti başkanları, mahalle ve köy muhtarlarının katılımıyla Belediye Meclisi salonunda alınan karar doğrultusunda Anamur halkı sokağa dökülmüş, 10 bin insan saat 09.00’da yüzlerce araçtan oluşan konvoyla Atatürk Bulvarını takip ederek Antalya-Mersin karayoluna inmişlerdi. Anamur terminali ile Dragon köprüsünde büyük bir eylem gerçekleşmişti.
D. 400 Karayolu 3,5 saat trafiğe kapanmıştı.
Bu yürüyüş ses getirmiş ve Ankara’ya heyetler gönderilmiş İl sözü alınmıştı.
1995 yılındaki bu büyük yürüyüşten 5 yıl önce 1990’lı yıllarda Anamur’u il yapma çalışmalarıyla ilgili ilk toplantı öğretmen evinde yapılmış; Toplantıya İlçe Milletvekilleri, Kaymakam, Belediye Başkanları, civar İlçelerin daire Amirleri, Bozyazı, Tekmen, Tekeli, Aydıncık, Kazancı Belediye yetkilileri, Köy ve Mahalle Muhtarları, civar İlçelerin Esnaf ve Sanatkar Odaları, Anamur’un ileri gelen üst düzey yetkilileri katılmıştı.
Yine 1990’lı yıllarda, Anamur, Bozyazı, Aydıncık İlçelerinde; Bozyazı’ya bağlı Tekmen, Tekeli Beldelerinde; Ermenek İlçesine bağlı Kazancı Beldesinde Komiteler oluşturulmuş, imza ve telgraf kampanyaları başlatılmış, beş bine yakın telgraf çekilmiş 20 binin üzerinde imza toplanmış ilgililere ulaştırılmıştı.
1990-1995 yılları arasında Anamur’un İl olma konusu devamlı gündemde tutulmuştu.
1995 yılında Anamur-Bozyazı Belediye başkanlarının sponsorluğunda tarafımdan “Örnek İlçe Anamur-İl olmak istiyoruz” ve komisyonca“Anamur-1991″ adıyla kitaplar hazırlanmış ve on binlerce kitap ilgili yerlere ulaştırılmıştı. Ankara’ya giden heyet bu kitabı tüm parlamenterlere dağıtmıştı.
“Anamur İl olmalıdır. İl oluncaya kadar sürecek yazı dizisi” başlığıyla yine tarafımdan 4 yıl kesintisiz Anamur Ekspres gazetesinde yazı dizisi hazırlamıştım.
Yine Alanya’da çıkan Memleketim gazetesinde; “Türkiye’de İl olmaya en uygun ilçe–ANAMUR” adıyla 1 yıl süren inceleme Araştırma yazılarım yayımlanmıştı.
Araştırma ve incelemelerimi içeren ve Anamur’un İl olması konusunda arşiv niteliğindeki Anamur’u tanıtıcı bilgiler yaklaşık 500 sayfalık bir kitap oluşturacak durumdadır.
Uygun görüldüğü takdirde Belediye Meclisimizin alacağı karar doğrultusunda tüm hakları belediyeye ait olmak üzere 10 gün içinde ANAMUR İL OLSUN adında bir kitap hazırlayıp kampanyaya yardımcı olmak istiyorum.
Kampanyanızın Anamur'un il olmasına büyük katkılar sağlayacağı inancımızla çalışmalarınızda başarılar dilerim.


Bu yazı 9377 defa okunmuştur.Gazi Mert Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları