28-03-2016 Nihat Erkan

Anamur Bingen Dostluk Derneği başkan yardımcısı Rektorin  Frolain Michaela Heintke’le Kısa Kahya Konağında Anamurlu bayanlarımız tarafından yerel geleneksel kahvaltılıklarımızdan samsıra,pişi,elma reçeli ve benzeri yiyeceklerimizden oluşan bir ikindi çayı partisine katıldık.

Belediye Başkan yardımcısı; Hüseyin Gürel ve eşi Deniz Gürel, Belediye Kültür Merkezi Müdürü ; Yaşar Yiğit Belediye Başkanımız Mehmet Türe’nin eşi Meliha Türe’nin  eski Yk. Okl. Mdr.Akif Altınbıçak’ın da katıldıkları toplantı konuğumuzu Anamur antik yapısı ve tarihi kültür mirasları konusunda dostane söyleşilerle bir mutluluk atmosferi oluşturuldu.

Kısa kahya konağının sahibi Kısa Kahya oğlu Lütfi Kısa Kahya Oğlu’nun düğününe katılan ; Rum Kökenli;Dönme Sultan,Meşhur Çakı Aşşa,Arap Basır,Abdülkadir ağa,Hamdi Bal’ın katıldığı düğünü anımsadık.. Kısa Khya Konağının yöneticisi Najla Akgül ve Eşi Hüseyin Akgü’lle tanışma fırsatı buldum.  İyi ki toplantıya katılmışım. O kadar maharet isteyen yüksek yetenekten geçtim sihirbazlık da içeren antik sanat yapıtlarından oluşan sergiye de tanık oldum. Anamur’un tanıtımında etken olacağına inandığım bir çalışmayı görmekten doğrusu son derece mutlu oldum.  Anamur Deniz dünyası antik sanat galerisine ek olarak Kısa Kahya konağı Antik sanat çalışmalarını da katarak Anamur’un tanıtım ufkunu kültür sanat çalışmalarıyla hedefine taşıma çabalarımızı sürdüreceğiz.  

Yaşar yiğitle Tanışmana değin uzandık. 194O-45 Yılları arasında evimize bir bayan gelmişti. Hiç unutmuyorum Çakın Aşşa,Dönme Sultan arkadaşlarından Nazife olduğunu öğrenmiştim. O kadar beyaz teni vardı ki anneme çocukluk merakımla ismini sordum. Rahmetli annem “Oğlum bu kadına Bozyazı Ustalar’dan Nazife derler.” Dedi. İler yaşlarda türküsünü de öğrenmiştim.

GÜN GÖRÜNMEZ MENENGİCİN DALINDAN

KİMSE BİLMEZ BEN GARİBİN HALINDAN,

İNDİM GETTİM DANIŞMANIN  DÜZÜNE

NALET OLSUN GÜZELLERİN YÜZÜNE

EĞRİM BÜĞRÜM DANIŞMANIN YOLLARI

KARDAN BEYAZ NAZİFENİN KOLLARI 

Oyun havasını da yad ettik… 


Bu yazı 1664 defa okunmuştur.Nihat Erkan Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları