31-12-2015 Önder Demir

Türkiye Cumhuriyeti son yılların en büyük ve en tehlikeli ablukası ile karşı karşıya… Dört bir tarafımızı bu güzel topraklar üzerinde yıllardır emeller besleyen şer odakları adeta sarmaşık gibi sardı. Beceriksiz hükümetin yanlış dış politikaları yüzünden etrafımızda tek bir dostumuz dahi kalmadı.

Ülkemizle tüm komşu ülkeler arasındaki ilişkiler göz göre göre kopma noktasına geldi. Irak, İran, Suriye derken şimdi de Rusya’yı karşımıza alma çılgınlığında bulunduk. Ortada hiçbir neden yokken..Neymiş efendim Rus Uçağı sınırımızı 7 saniye geçmiş. Hava da böylesi hatalar yıllardır oluyor. Şimdiye kadar Türkiye hangi uçağa ateş açmış..Hiç hatırlayanınız var mı acaba?

Yunan uçakları Ege Denizinde her gün kıta sahanlığımızı ihlal ediyor. Şimdiye kadar bu türden sorunlarımızı hep diplomatik yollardan çözmedik mi?

Daha önce, Mısır, Cezayir, Fas, Tunus ve Libya ile bağlarımız koptu. Ya da birileri koparmamızı istedi.

Sizin anlayacağınız Türkiye her geçen gün iyice yalnızlığa itiliyor. Hiçbir ülke artık bizi takmıyor. Kısacası ciddiye almıyor.

Beş yıl önce Şam da bulunan Emevi camisinde Cuma namazı kılacağız diyen arkadaşların artık ağzını bıçak açmıyor. Kabile yöneticisi Barzani’nin aklıyla Irak’a giren Türk Ordusu dışarıdan gelen baskılarla ardına bakmadan geri dönüyor.

 Bu anlattıklarım hükümetin yanlış dış politikalarının sadece bir kaçı… Hepsini buraya yazacak olsak adeta ciltler dolusu kitap yazılır.

Düne kadar” Mavi Marmara Katliamını gerçekleştiren İsrail için terörist devlettir. Onlarla asla ikili ilişkide bulunmam” Diyen hükümet yetkilileri şimdi de,” İsrail bizim dostumuz “diyerek vatandaşla adeta dalga geçer hale gelmiştir. Artık dış politikamızın elle tutulur bir yanı kalmadı.

Haa, aramızın iyi olduğu iki –üç İslam ülkesi var: Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt. Onlar da Amerika Devletinin güdümünde…

Ruslar eğer gazı keserse, gemilerle, olmadı ya da katırlarla gaz getirecekmişiz. Taşıma suyla değirmen döner mi, bakalım bunu da göreceğiz.

AKP iktidarı, Türkiye Cumhuriyetini hızla bir bataklığa doğru sürüklüyor! Bu sakat ve maceracı hayali dış politikayı biran önce terk edip, akılcı dış politikalar üretmek zorunlu hale geldi. Yoksa bu ülkenin hali harap! Benden söylemesi…


Bu yazı 2296 defa okunmuştur.Önder Demir Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın

Hangi Belediye Daha İyi Çalışıyor ?

Mersin Büyükşehir Belediyesi
Anamur Belediyesi
Bozyazı Belediyesi
Aydıncık Belediyesi
Hiç Biri

Namaz Vakitleri
Burç Yorumları